Vi utvecklar och kvalitetssäkrar just nu upphandlingsdokumenten i nära samarbete med två pilotkommuner. De kommer inom kort genomföra upphandlingar på DIS:et. Vi har däför valt att inte publicera något upphandlingsstöd publikt på hemsidan förrän de gjort sina upphandlingar.
Vill du använda DIS:et redan nu kan du kontakta oss så hjälper vi dig.
Om IT-säkerhet - Incidenthantering (IRT) DIS
Genom att proaktivt kontraktera tjänster i förväg med kvalificerade leverantörer säkerställer ni snabba insatser vid en eventuell IT-säkerhetsincidenter.
Det minimerar administrativa förseningar vid akuta lägen och gör att ni enbart behöver kontakta leverantören för att få hjälp när en IT-incident inträffar.
Tjänsten som upphandlas inom DIS är extern hjälp med identifiering, begränsning, återställning och återhämtning vid IT-säkerhetsincidenter.
Det går också att addera tilläggstjänster som penetrationstester, övningar, sårbarhetsanalys eller information så som Cyber threat intelligence, och så stärka ert skydd. Ni kan på det sättet anpassa upphandlingen efter era specifika behov och IT-säkerhetsstrategi.
Genomföra en upphandling
Vi utvecklar och kvalitetssäkrar just nu upphandlingsdokumenten i nära samarbete med två pilotkommuner. De kommer inom kort genomföra upphandlingar på DIS:et. Vi har däför valt att inte publicera något upphandlingsstöd publikt på hemsidan förrän de gjort sina upphandlingar.
Vill du använda DIS:et redan nu kan du kontakta oss så hjälper vi dig.
Får vi använda DIS:et?
IT-säkerhet - Incidenthantering (IRT) DIS kan användas av alla orginisationer som omfattas av LOU. Det krävs ingen särskild anmälan från er för att använda ett av våra DIS. Din organisation behöver heller inte betala en serviceavgift till Inköpscentralen för att använda ett DIS.
Nyttor
Enkelhet
Tillgång till stödmaterial och mallar i syfte att underlätta din upphandling. Det finns även möjlighet till individuellt stöd som kan ge svar på frågor och hjälpa dig med upphandligen på DIS:et.
Effektivisering
Tillgång till kvalificerade leverantörer inom IT-säkerhet - Incidenthantering (IRT).
Beredskap
Avtal upprättas med leverantörer innan en eventull incident inträffar, vilket säkerställer att åtgärder kan vidtas omedelbart vid behov.
Vill du veta mer om DIS:et, marknadsläget, eller önskar rådgivning inför upphandlingen? Kontakta gärna oss, så hjälper vi dig!
